Čo je to Linux?

Čo je to Linux?Technicky povedané Linux je voľne šíriteľný viac užívateľský a viac procesový (multiuser a multitasking) UNIX operačný systém. Veľmi dobre spolupracuje s existujúcimi operačnými systémami ako Microsoft, Novell a Apple, a vyniká podporou sieťového prostredia, svojou stabilitou, množstvom aplikácií, širokou škálou prostriedkov pre prácu s Internetom a v neposlednom rade cenou – je zadarmo. Tento OS spája stabilitu a overené postupy UNIXu s množstvom aplikačných programov a veľmi živou vývojovou základňou. V súčasnosti je systém dostupný takmer pre všetky platformy (Intel, Alpha, Sparc a ďalšie).K čomu sa Linux hodí?

Linux je všestranný operačný systém. Môže byť nasadený prakticky do akéhokoľvek prostredia (internetový server, kancelárske alebo domáce použitie). Kde Linux je naozaj kráľom, tak to je sieťové prostredie. Podpora siete je súčasťou štandardného systému. Vo väčšine distribúcií môžete nájsť nástroje pre server v sieti UNIX, Microsoft Windows, NetWare a Apple. Pokúste sa nájsť na trhu server, ktorý by dokázal:

* Pracovať ako súborový server
* Spracovávať poštu pre ľubovoľný počet užívateľov a ľubovoľný počet domén

* Slúžiť ako faxový server
* Obsluhovať niekoľko tlačiarní – samozrejme prístupné pre klientov ľubovoľných operačných systémov

* Starať sa o zálohy všetkých vašich dát ako zálohovací server

* Fungovať ako WWW server, a to aj pre Internet aj pre firemnú intranet

* Podporovať bezpečné WWW stránky s 128bitovým šifrovaním

* Pracovať ako databázový server

* Hostiť neobmedzený počet užívateľov

* A veľa ďalších funkcií… A TO VŠETKO ZADARMO!

Linux sa hodí, samozrejme, aj pre bežnú prácu (desktop nasadenie). Podobne ako aj v iných operačných systémoch aj tu je k dispozícii niekoľko balíkov kancelárskych aplikácií, ktoré obsahujú veľa export/import filtrov, pomocou ktorých môžete naďalej používať dáta z vašich obľúbených aplikácií napr. z MS Windows prostredia (MS Word, MS Excel, PowerPoint…). Samozrejmosťou je aj podpora najrozšírenejších grafických formátov.

Ako je to s licenciou?

Autorom operačného systému Linux je pán Linus Torvalds, ktorý ako študent začal pracovať na novom operačnom systéme, ktorý by mohol byť dostupný pre každého a pri tom bol aj výkonný ako komerčné systémy. Pri tvorbe nového operačného systému použil ako základ vlastnosti komerčne úspešného UNIXu. Torvalds prostredníctvom Internetu dal k dispozícii tento nový OS vrátane zdrojových kódov pre širokú verejnosť. Jeho pôvodná verzia bola v priebehu desiatich rokov zdokonaľovaná nespočetným množstvom ľudí na celom svete. Práve dostupnosť zdrojových kódov robí z tohto systému dokonalý operačný systém a umožní rýchle odstránenie prípadných chýb zo systému. Opravy a vylepšenia sú k dispozícii prostredníctvom Internetu v priebehu niekoľkých dní. Licenčné podmienky OS Linuxu sú pomerne jednoduché a prijateľné pre každého, vychádzajú z licencie GPL (General Public Licence). Kompletné znenie GPL licencie je k dispozícii na internete napríklad na adrese www.linux.cz. Nakoľko na vylepšení systému pracovali tisícky ľudí po celom svete, postupne vznikli rôzne verzie nezávisle od seba a tak vytvorili takzvané distribúcie. Väčšina distribúcií dnes už má okrem GPL verzie aj svoju komerčnú verziu, dokonca vznikli aj silne komerčné distribúcie, ako napríklad SuSE.

Je Linux bezpečný?

Linux je oveľa bezpečnejší ako by sa na prvý pohľad zdalo. Tento fakt pramení z vlastnej podstaty voľne šíriteľného softwaru. Ako aj vlastné Linuxovské jadro, tak aj 99% aplikácií je k dispozícii v zdrojovom kóde. To umožňuje nielen kontrolu toho, čo vlastne program robí, ale pomôže veľmi ľahko lokalizovať chyby a bezpečnostné diery. Keď sa objaví problém, prípadne nejaká bezpečnostná diera, riešenie je k dispozícii väčšinou behom niekoľkých hodín, maximálne dní. Na posilnenie bezpečnosti je k dispozícii veľké množstvo programov: od bezpečnostných WWW serverov, cez rôzne šifrujúce utility, PGP, až po širokú škálu bezpečnostných scannerov, ktoré vám pomôžu postarať sa i o ďalšie, menej vybavené počítače. Väčšina distribúcií obsahuje Firewall, pomocou ktorej môžete zabezpečiť vašu sieť pred nežiaducimi návštevníkmi a môžete filtrovať IP adresy. Bezpečné vzdialené prihlásenie zase zabezpečí ssh.

Čo sú to distribúcie Linuxu a aké sú k dispozícii?

Paralelným vývojom Linuxu v rôznych vývojových tímoch po celom svete vznikli rôzne verzie, tzv. distribúcie. Distribúcia Linuxu je Linuxové jadro a rozsiahly súbor programov, spojený inštalačným programom. Inštalačný program vás povedie celou inštaláciou, dá vám možnosť si vybrať príslušné programové balíky a dbá na to, aby boli zachované väzby medzi jednotlivými komponentami systému. Existuje veľa distribúcií, líšia sa väčšinou inštalačným programom (jeho vzhľadom, zložitosťou, …), spôsobom ako sú jednotlivé programové balíky uložené a väčšinou aj umiestnením niektorých konfiguračných súborov. Príklad distribúcií:

RedHat

Prepracovaná distribúcia spracovaná firmou RedHat. Momentálne táto distribúcia je aj najrozšírenejšia. Obsahuje jednoduchý a užívateľsky priateľský grafický inštalačný program vrátane automatickej detekcie hardwaru a nastavenie grafického prostredia X Windows systému. Obsahuje veľa silných nástrojov na správu siete a multi-užívateľského systému. RedHat umožňuje ľahký upgrade systému. Táto distribúcia má aj silne komerčnú verziu Enterprise, ku ktorej firma RedHat poskytuje profesionálne služby.

Mandrake

Táto distribúcia bola založená na RedHate a dá sa povedať, využíva všetky výhody RedHat Linuxu. Je viac zameraná na domáce desktop využitie, ale má všetky nástroje potrebné pre výkonný server. Vyznačuje sa veľkým množstvom aplikačných programov. Pomocou aplikácie Mandrake Control Center z jednoho miesta môžete nakonfigurovať a sledovať celý systém.

Debian

Jedna z najstarších distribúcií a asi jediná, ktorá nemá komerčnú verziu. Táto distribúcia je určená hlavne pre serverové systémy. Inštalácia a konfigurácia tejto distribúcie vyžaduje hlbšie znalosti, ale na druhej strane dáva väčšiu voľnosť pri konfigurácii. Distribúcia je textovo orientovaná.

S.u.S.E.

Distribúcia S.u.S.E. je jednou zo silne komerčne založených distribúcií. Vyznačuje sa rýchlou a jednoduchou inštaláciou a veľkým množstvom aplikačných programov. GPL verzia tejto distribúcie je k dispozícii len formou LiveCD.

Aká je náročnosť na hardware?

Jednou z najväčších výhod OS Linux je už spomínaný výkon, ktorý je dosiahnutý čo
najefektívnejším využitím hardwaru. Práve vďaka tomu nepotrebujete špičkový HW
aby Váš Linux fungoval spoľahlivo a rýchlo. Pre väčšinu distribúcií doporučený
hardware je minimálne Pentium 200-400 MHz, 64 MB RAM a na minimálnu
inštaláciu stačí 100-300 MB diskového priestoru. Konkrétne požiadavky v závislosti
od distribúcie a použitia systému získate priamo na stránkach výrobcov, kde takisto
získate informácie o podporovanom HW.

Kde a ako môžete Linux získať?
Linux a väčšina súvisiaceho programového vybavenia je k dispozícii voľne na Internete. Odkazy na serveri, odkiaľ je možno si stiahnuť GPL verziu danej distribúcie môžete získať priamo na stránkach výrobcov. Často výhodnejšie a flexibilnejšie je si zakúpiť príslušnú sadu programov na CDROM. Ušetríte tak čas a peniaze za sťahovanie niekoľkých stoviek megabytov (najčastejšie 3 CD) z Internetu. Pri kúpe krabicových verzií naviac dostanete aj dokumentáciu (užívateľské príručky a inštalačný manuál) v tlačenej podobe a ďalšie výhody. CDROM si môžete zakúpiť priamo od výrobcu alebo od lokálnych distribútorov.
Tu je niekoľko adries, odkiaľ si môžete stiahnúť väčšinu distribúcií a ďalšie aplikácie pre Linux:

* ftp.linux.tucows.com
* ftp.cesnet.cz
* ftp.linux.cz

Väčšinu Linuxovských distribúcii je možné na Slovensku kúpiť u firmy Stinet
Ako nainštalovať Linux?

Inštalácia Linuxu nie je o nič zložitejšie ako inštalácia iného operačného systému. Vlastný priebeh inštalácie záleží najviac na použitej distribúcii a inštalačného programu. Zakúpené oficiálne distribúcie obsahujú vždy aj návod k inštalácii. Pokiaľ ste si inštalačné súbory stiahli z Internetu, pomoc nájdete v elektronickej podobe (hľadajte súbory readme a install). Pomôcť by Vám mal aj tento odkaz.

Ako je to s technickou podporou?

Technická podpora je výhodou komerčných distribúcií, ale prostredníctvom Internetu aj užívatelia GPL verzií majú prístup k nespočetnému množstvu konferencií a stránok, ktoré sa zaoberajú rôznymi problematikami, ponúkajú riešenia na najčastejšie problémy a dávajú k dispozícii ukážkové konfiguračné súbory. V prípade komerčných verzií v prvom rade technickú podporu poskytuje priamo
výrobca. Typ a doba technickej podpory závisí od danej distribúcie a konkrétnej verzie. Najčastejšie už základné komerčné distribúcie obsahujú 30-dňovú inštalačnú a konfiguračnú podporu. Najširšiu škálu technickej podpory zo všetkých distribúcií ponúka asi RedHat. Okrem základných inštalačných a konfiguračných podpor väčšina výrobcov ponúka možnosť rozšírenej podpory, ktorú môžete objednať buď priamo od výrobcu cez Internet, alebo prostredníctvom lokálnych distribútorov. Ďalšou možnosťou je kúpiť si počítač alebo server už s predinštalovaným a nakonfigurovaným Linuxom alebo inštaláciu objednať od firmy poskytujúce služby v tejto oblasti. Vďaka silným nástrojom vzdialenej správy, ktoré Linux ponúka je možnosť aj vzdialenej správy Vášho servera, monitorovania sieťových aktivít a
vykonanie nutných updatov systému bez nutnosti priameho zásahu.

zdroj: Alexandra Kormošová

Loading Facebook Comments ...