Auto

Test: Mini Clubman Cooper D (F54)

Mini v poslednej III. generácii badateľne narástlo. Mohlo by sa zdať, že stráca čaro. No opak je pravdou. Presvedčili sme sa o tom pri teste Mini Cooper S. Stále má až úžasnú hravosť hot hatchu, športové jazdné vlastnosti a originalitu. Jazdí lepšie ako predošlé generácie a väčšie rozmery mu rozhodne pomohli. Nielen, čo sa týka jazdných vlastností, ale hlavne praktickosti a priestorového komfortu. Platí však všetko spomenuté aj o kombíku Clubman?
 

Snáď všetky deriváty Mini chceli byť ešte štýlovejšie ako samotný originál. Väčšinou to nedopadlo veľmi dobre. Niektorým z nich sme už počas testov predpovedali veľmi ťažký život a malú perspektívu. V niektorých prípadoch po pár rokoch prišlo na naše slová. Manažéri už rozhodli, že niektoré modely prestanú vyrábať a nástupcov im neplánujú. Za všetky spomeniem Mini Coupe/Roadster a Mini Paceman. Ani Mini Countryman nás nijako zvlášť nenadchol. Každý zo spomenutých však pre iné dôvody. Jeden jazdí skvelo, snáď lepšie než 3-dverák, no snáď každý angličák vyzerá lepšie. Iný je síce praktický a nevyzerá najhoršie, no sľub, že z neho bude atlét ostal kdesi na papieriku s novoročným predsavzatiami… 

S väčšími rozmermi III. generácie si mohli dovoliť postaviť aj praktickejšie a logickejšie verzie. Žiarivým príkladom je 5-dverové Mini. Ako sme zistili v teste verzie MINI Cooper D, stále si zachovalo hravosť a športové jazdné vlastnosti (aj s dízlom) a navyše získalo lepší prístup na zadné sedadlá. Nie je to síce ideálne, no ak chcete 5-dverové Mini, už nemusíte kupovať len súvečkoidný Countryman. Nárast rozmerov sa pozitívne prejavil aj na ďalšom modeli. Na kombi verzii Clubman. Teraz je to už na pohľad seriózny kus auta, ktorý rozmermi konkuruje aj autám nižšej strednej triedy ako Golf, Mégane, či Astra. Rázvorom a vnútorným priestorom určite. Jeho veľkosť však so sebou prináša aj logické otázky. Je skutočne tak praktický? Ako sa to prejaví na jazdných vlastnostiach? Má ešte charakter Mini, alebo sa z neho stala nemotorná karikatúra? Ak chcete odpovede, pozývam vás k nasledujúcim riadkom. Na test sme mali Mini Cooper D Clubman. Inými slovami, štýlový, stredne športový kombík s úsporným nafťákom.

Zdroj: http://www.topspeed.sk/test-mini-clubman-cooper-d-f54/11277

Loading Facebook Comments ...